lördag 20 februari 2010 | Skriven av:

Nu sitter jag hemma i stugvärmen och lyssnar på melodifestivalen. Trött men ändå glad över att vi lyckades fastställa Skånes alla region- och riksdagslistor. Det blev många diskussioner, ibland väldigt känslosamma. Vi är många gröna som vill vara med på listorna vilket är jätteroligt. Nu har kandidaterna fått medlemmarnas förtroende nu gäller det att få väljarnas förtroende …

Regionlistorna blev enligt följande:

Regionfullmäktige Sydvästkretsen 1
(Malmö)

1 Anders Åkesson
2 Rasmus Ling
3 Pia Bergius
4 Anna Glistrup
5 Ann Touré
6 Lucas Carlsson
7 Anders Söderberg
8 Aldiana Tanovic
9 Mikaela Persson
10 Inger Åhlin
11 Sverre Dahlstedt Eriksson
12 Anders Törnblad
13 Robert Jacob
14 Bo Adamsson

Regionfullmäktige Sydvästkretsen 2
(Burlöv, Lomma, Svedala, Trelleborg, Vellinge)

1 Ove Johansson, Burlöv
2 Aina Andersson, Trelleborg
3 Anders Svensson, Trelleborg
4 Angela Everbäck, Vellinge
5 Awaz Modaber, Burlöv
6 Mätta Ivarsson, Lund
7 Jan Rydén, Lomma
8 Love Nilsson, Trelleborg
9 Jan Björkman, Vellinge
10 X X, Kristianstad
11 Vlado Somljacen, Burlöv
12 Monika Ekström, Lund
13 Kurt Nilsson, Burlöv
14 Lisbeth Adelmyr, Höör
15 Anders Åkesson, Malmö
16 Pia Bergius, Malmö

Regionfullmäktige Sydostkretsen
(Simrishamn, Sjöbo, Skurup, Tomelilla, Ystad )

1 Nicklas Ljungström, Ystad
2 Lisa Kvarnbäck, Simrishamn
3 Thomas Hansson, Simrishamn
4 Ann Touré, Simrishamn
5 Jan Friheden, Sjöbo
6 Laura Fernandez, Tomelilla
7 Daniel Wilby, Tomelilla
8 Lotta Hedström, Tomelilla
9 Johan Niss, Simrishamn
10 Siv Bildtsén, Simrishamn
11 Anders Åkesson, Malmö
12 Zuzanna Ljungblad, Tomelilla
13 Lena Hjelte
14 Samuel Midgård, Ystad
15 Karin Josephson, Tomelilla
16 Gerrit Hoogendoorn, Tomelilla
17 Ann-Mari de Léon, Malmö

Regionfullmäktige Mellankretsen
(Eslöv, Hörby, Höör, Kävlinge, Landskrona, Lund, Staffanstorp, Svalöv)

1 Monika Ekström, Lund
2 Yngve Petersson, Lund
3 Farid Sharafuddin, Hörby
4 Lisbeth Adelmyr, Höör
5 Mätta Ivarsson, Lund
6 Anette Mårtensson, Lund
7 Johan Mattsson, Lund
8 Lena Chabi, Lund
9 Anders Ebbesson, Lund
10 Agneta Helmius, Lund
11 Petter Forkstam, Lund
12 Hanna Örnskär,
13 Ebbe Pehrsson, Kävlinge
14 Mikaela Persson, Landskrona
15 Bengt Jönsson, Höör
16 Matilda Modig, Hörby
17 Arno Werner, Höör
18 Emelie Kärre, Lund
19 Daniel Tukia, Lund
20 Anneli Elmelid, Höör
21 Anette Bächi, Höör
22 Anna Baumann, Lund
23 Ulf Holm, Lund

Regionfullmäktige Nordvästkretsen
(Bjuv, Båstad, Helsingborg, Höganäs, Klippan, Åstorp, Ängelholm, Örkelljunga )

1 Anna-Maria Myszka-Gustafsson, Helsingborg
2 Lars Goedecke, Ängelholm
3 Mikaela Persson, Landskrona
4 Slobodan Narancic, Helsingborg
5 Karoline Månsson, Perstorp
6 Karl-Otto Rosenqvist, Ängelholm
7 Matthias Sjöberg, Helsingborg
8 Jenny Wenhammar, Svalöv
9 Magnus Ehrencrona, Helsingborg
10 Liselotte Lindskog, Helsingborg
11 Annika Román Lundskog, Helsingborg
12 Gustaf Wiklund, Helsingborg
13 Karin Lång, Helsingborg
14 Kerstin Dahlin, Helsingborg
15 Lars Dahlin, Helsingborg
16 Mätta Ivarsson, Lund
17 Kjell Johansson, Helsingborg
18 Ralf Nymberg, Helsingborg

Regionfullmäktige Nordostkretsen
(Bromölla, Hässleholm, Kristianstad, Osby, Perstorp, Östra Göinge )

1 Bo Thunell, Kristianstad
2 Anita Zieme, Kristianstad
3 Stefan Edenborg, Kristianstad
4 Elisabet Knutsson, Bromölla
5 Kalle Heise, Kristianstad
6 Ida Nilsson, Kristianstad
7 Karoline Månsson, Perstorp
8 Åke Petersson, Kristianstad
9 Elsa Christersson, Kristianstad
10 Bo Jönsson, Bromölla
11 X X, Kristianstad
12 Linda Cehlin, Kristianstad
13 Jannika Badin, Kristianstad
14 Marianne Groth, Kristianstad
15 Ulf Holmén, Östra Göinge

Riksdagslistor blev enligt följande:

Riksdagen Malmö kommun
1 Karin Svensson Smith
2 Maria Ferm
3 Fredrik Fernqvist
4 Amar Sabri
5 Fredrik Frangeur
6 Mia Josefsson
7 Pia Bergius
8 Kjell Stjernholm
9 Birgitta Nilsson
10 Helene Sigfridsson
11 Anders Törnblad
12 Jens Göransson

Riksdagen Skåne västra
(Bjuv, Eslöv, Helsingborg, Höganäs, Hörby, Höör, Landskrona, Svalöv )

1 Magnus Ehrencrona, Helsingborg
2 Matilda Modig, Hörby
3 Farid Sharafuddin, Hörby
4 Lisbeth Adelmyr, Höör
5 Erik Persson, Helsingborg
6 Anneli Elmelid, Höör
7 Jean-Daniel Maurin, Höganäs
8 Anna-Maria Myszka-Gustafsson, Helsingborg
9 Gustaf Wiklund, Helsingborg
10 Anette Bächi, Höör
11 Carl-Martin Vikingsson, Stockholm
12 Bengt Jönsson, Höör
13 Kjell Johansson, Helsingborg
14 Matthias Sjöberg, Helsingborg
15 Karin Svensson-Smith, Lund
16 Ralf Nymberg, Helsingborg
17 Ulf Holm, Lund
18 Gustav Fridolin, Stockholm

Riksdagen Skåne södra
(Burlöv, Kävlinge, Lomma, Lund, Sjöbo, Skurup, Staffanstorp, Svedala, Trelleborg, Vellinge, Ystad)

1 Ulf Holm, Lund
2 Mätta Ivarsson, Lund
3 Rolf Englesson, Lund
4 Angela Everbäck, Vellinge
5 Petter Forkstam, Lund
6 Aina Andersson, Trelleborg
7 Awaz Modaber, Burlöv
8 Emma Berginger, Lund
9 Roger Nilsson, Höör
10 Anette Mårtensson, Lund
11 Tom Birkeland, Vellinge
12 Cecilia Emanuelsson, Lund
13 Love Nilsson, Trelleborg
14 Hanna Örnskär,
15 Ebbe Pehrsson, Kävlinge
16 Lena Chabi, Lund
17 Yngve Petersson, Lund
18 Anders Svensson, Trelleborg
19 Johan Mattsson, Lund
20 Agneta Helmius, Lund
21 Jan Björkman, Vellinge
22 Esbjörn Hellström, Lund
23 Daniel Tukia, Lund
24 Anna Baumann, Lund
25 Ove Johansson, Burlöv
26 Vlado Somljacan, Burlöv

Riksdagen Skåne norra och östra
(Bromölla, Båstad, Hässleholm, Klippan, Kristianstad, Osby, Perstorp, Simrishamn, Tomelilla, Åstorp, Ängelholm, Örkelljunga, Östra Göinge)
1 Gustav Fridolin, Stockholm
2 Lotta Hedström, Tomelilla
3 Ann Touré, Simrishamn
4 Bo Thunell, Kristianstad
5 Hampus Algotsson, Kristianstad
6 Siv Bildtsén, Simrishamn
7 Lars Goedecke, Ängelholm
8 Anita Zieme, Kristianstad
9 Lisa Kvarnbäck, Simrishman
10 Helene Sigfridsson, Stockholm
11 Thomas Hansson, Simrishamn
12 Ida Nilsson, Kristianstad
13 Jan Friheden, Sjöbo
14 Farid Sharafuddin, Hörby
15 Elisabet Knutsson, Bromölla
16 Stefan Edenborg, Kristianstad
17 Annika Hallqvist, Simrishamn
18 Kalle Heise, Kristianstad
19 Laura Fernandez, Tomelilla
20 Gustav Mandelmann, Simrishamn
21 Johan Niss, Simrishamn
22 Andreas Adersjö, Hässleholm
23 Lena Hjelte, Simrishamn
24 Gerrit Hoogendoorn, Tomelilla
25 Ulf Holmén, Östra Göinge
26 Elsa Christersson, Kristianstad

Kategori: Mp Skåne, valet2010
Du kan följa inlägg och kommentarer med RSS 2.0 feed. Du kan lämna en kommentar, eller trackback från din egen hemsida.
Lämna en kommentar

XHTML: Du kan använda följande html-taggar:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>